AKDENİZ,  GEZİ REHBERİM

CAMBAZLI KİLİSESİ – MERSİN

Cambazlı Kilisesi, Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan Cambazlı köyün de yer almaktadır. Tarihi antik kentler barındıran Silifke ilçesinde cambazlı köyü etrafında birbirinden farklı ve eşsiz tarihi kalıntılar mevcuttur. Cambazlı kilisesi Uzuncaburç Antik ile Kızkalesi arasında yer alan antik yolları üzerine kurulmuş bir kilisedir.

Cambazlı köyüne giderken ve çıkarken birçok tarihi yapıları görebilirsiniz.  Cambazlı kilisesine gittiğinizde mutlaka çevresinde bulunan Uzuncaburç Antik Kent, Olba Antik Kent, 4 km’lik Roma yolu ve Adam Kayaları görebilirsiniz. Bu tarihi yerleşim yerini en son Adam Kayaları ziyaret ettiğinizde Kızkalesi’ni de en yüksek tepeden ve deniz manzarasını seyredebilirsiniz.

Cambazlı Kilisesi
Kilise Dış Cephe

CAMBAZLI KİLİSESİ TARİHİ

Geç Hellenistik, Roma ve Bizans Dönemlerine ait kalıntılar yer almaktadır. Roma Dönemi mezar anıtları ve Erken Bizans Dönemi’ne ait kilise görülmeye değerdir.

Cambazlı Kilisesi, M.S 5. yüzyılda inşa edilmiştir. Kuzey cephesi tamamen kapalı olan yapının içindeki iki sütün dizisinden sağdaki korint başlıklı sütunlarla bunların üstünde sıralanan galeri sütunları ayaktadır. 5. yüzyıla ait 20m x 13m ölçülerindeki kilisenin apsisi ve tüm duvarları oldukça sağlamdır.

Cambazlı Kilisesi

Oldukça iyi bir taş işçiliğine sahip olan kilisenin temenos duvarları da ayaktadır. Avlusunda ise bir sarnıç vardır. Ören yeri içerisinde anıt mezarların yanı sıra çok sayıda kaya mezarı değişik yönlere dağılmış durumdadır. Cambazlı Kilisesi, benzerleri arasında özelliklerini korumuş en iyi kilisedir.

Cambazlı kilisesi çevresinde farklı yapılarda anıtlarda bulunmaktadır. Cambazlı köyü içirisinde yer alan ve aşağıda belirtilen resimde anıtın ne olduğu bilinmemektedir. Etrafında kaya mezarları da bulunan bu anıtın özelliği ve tarihi hakkında her hangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Diğer Yapıtlar Cambazlı kilisesi çevresi
Diğer Yapıtlar

Cambazlı kilisesi restore edilmeden önceki hali daha iyi bir hissiyat veriyordu, restore edildikten sonra normal bir taş binadan farkı kalmamış olsa da belki zamanla eskidikçe o eski halindeki hissiyatı olabilir.

GİRİŞ ÜCRETLERİ VE ZİYARET SAATLERİ

Giriş Ücretleri

Cambazlı Kilisesine giriş ücretleri bulunmuyor.

Ziyaret Saatleri

Yılın Her günü her saati ziyaret edebilirsiniz.

CAMBAZLI KİLİSESİ NEREDE, NASIL GİDİLİR

Cambazlı kilisesi, Mersin’in Silifke ilçesine 29 km uzaklıkta Cambazlı köyünde yer almaktadır. Cambazlı köyüne ulaşım iki yönden olarak Silifke ilçesinden ve limonlu beldesinden gidiş yapılabilir. Limonlu beldesinden yaparak diğer antik kentleri Öküzlü Ören Yeri, Asker kabartmalarını, Athena ve Yanıkhan Ören yerlerini görebilirsiniz. Cambazlı köyüne geldiğinizde Uzuncaburç Antik Kent, Olba Antik Kent ve Adam Kayaları ziyaret etmeden dönmemelisiniz. Bu antik yerler içinde yazının üzerine tıklayarak okuyabilirsiniz.

Cambazlı Köyüne toplu ulaşım yoktur. Özel araçlar ile gidebilir ya da araç kiralayabilirsiniz. Özel aracınızla bölge ve çevresini rahatlıkla gezebilirsiniz.

Aşağıda belirmiş olduğum konum ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ayrıca Mersinde gezilecek yerler hakkında bilgi almak için “MERSİN GEZİLECEK YERLER” yazımı okuyabilirsiniz.

GEZ&GÖR&KEŞFET Rüyalarına hükmedemiyorsan.... Hayatını yaşamalısın gezmelisin ve görmelisin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir